Zamanınızı Daha Verimli Kullanmak İçin Altın Kurallar

Başarılı iş adamlarının veya iş kadınlarının en önemli ayrıntısı zamanlarını mükemmel şekilde yönetmelidir. Eğer siz de 24 saatin size dolu dolu yetmesini istiyorsanız, tüm işlerinizi vaktinde yetiştirmek ve stresten uzak kalmak istiyorsanız, zamanınızı yönetmenin altın kurallarını bilmelisiniz. Yazımızda zamanınızı çok daha verimli kullanabilmeniz için birbirinden farklı püf noktalarından bahsettik, keyifli okumalar..

Zamanınızı Planlayın

Planlanmamış bir 24 saat, hatta 48 saat hiçbir işinize yaramayacaktır. Sabah kaçta kalkacağınızı, o gün hangi işlerinizi hangi saatlerde yapacağınızı belirlemek 24 saati çok daha verimli kullanmanıza fayda sağlayacaktır. Hatta öyle ki kimi zaman gün boyu yetiştiremediğiniz işlerinizi zamanınızı planladığınız da çok daha hızlı yetiştirdiğinizi ve hatta kendinize arta kalan zamanda eğlenceli hobiler edindiğinizi gözlemleyeceksiniz. Evet iddialıyız, zamanınızı planlamak altın kurallardan ilki. Eğer sizde 24 saati çok daha uzun bir süreymiş gibi yaşamak, çok daha uzun işler sığdırmak istiyorsanız ilk adım olarak zamanınızı planlayın. Sabah kaçta kalkacaksınız ve hatta ne yiyeceksiniz?

Ajanda Kullanın

Planlamanın en büyük adımlarından biri her şeyi aklınızda tutmaya çalışmak değil aksine yazarak çalışmanız olacaktır. Bu hem zihninizi rahatlatacak, hem de olayları asla unutmamanıza yardımcı olacaktır. Bir toplantıya yetişecekseniz, ayın herhangi bir gününde önemli bir davetiniz varsa veya günlük olarak asla unutmamamız, aramanız gereken bir yer varsa mutlaka bunları not edin. Elinizin altında yazılı bir kaynak olması olayları ve durumları unutmanızı engelleyecektir. Ajanda kullanımı altın kurallardan 2’si. Eğer başarılı bir iş adamı veya iş kadını olmak istiyorsanız ya da okul hayatınızda başarıyı yakalamak istiyorsanız ajanda kullanımını profesyonelliklerini mutlaka öğrenin.

Saatleri İyi Değerlendirin

Sabahın erken saatleri günün en verimli olduğunuz saatleridir. Sabahları halledeceğiz işler en verimli olduğunuz saatlerde en iyi işleri yapmanıza olanak sağlayacaktır.Günün sonuna doğru enerjinizin yavaş yavaş düştüğünü fark edeceksiniz. O yüzden sabah saatlerinde yapabileceğiniz kadar tüm işlerinizi yetiştirmeye odaklanın. Sabah saatlerinde ne kadar fazla iş yaptığınızı ve öğlene gelene kadar ne kadar fazla iş sıkıştırdığınıza siz bile şaşıracaksınız.

Not Kağıtları

Çalışma ortamınıza minik not kağıtları yapıştırmak, özellikle fosforlu kalemler ile altını çizmek çok daha fazla işe yarayacaktır. Eğer ajandanıza bakmaya vaktiniz yok ise ve daima gözünüzün önünde olmasını istediğiniz bilgiler var ise not kağıtlarını kullanabilirsiniz. Bu not kağıtlarını post-it şeklinde, dilerseniz dizüstü bilgisayarınızın üstüne dilerseniz masanızın köşesine veya mantar panonuza asarak sürekli göz önünde durmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu post-itlere asla unutmamanız gereken adres bilgilerini, telefon numaralarını veya kişi isimlerini yazarak yine zihninizin daha rahat etmesine yardımcı olabilirsiniz.

İyi Beslenin

İyi beslenmek de çalışma azminizi arttıracak, beyin fonksiyonlarınızı harekete geçirecek en önemli adımlardan biri. Aç olarak profesyonel bir iş yapmanız beklenemez. Eğer zihninizin kontrolünü ele almak ve zihninizi tam anlamıyla kullanabilmek istiyorsanız iyi beslenmeniz çok önemlidir. Sağlıklı ara öğünler için kuruyemişleri tüketebilirsiniz. Kuruyemişler faydalı yağlar sayesinde beyin fonksiyonlarınızın çok daha iyi çalışmasına ve enerjinizin yükselmesine yardımcı olacaktır.