Saçlarınız tüm ısı işlemlerine inat kendi kafasına göre takılıyor ve onları bir türlü dize getiremiyorsanız bu yazı tam sizlik! İşte yumuşacık ve kolay şekil alan saçlar için bakım önerileri;

Saçlarınızı Neme Doyurun

Özellikle kuru saçlar sertleşmeye ve kopmaya çok meyillidir. Sert saçlara şekil vermek ise oldukça zordur. İşe ilk olarak saçlarınızı yumuşatmakla başlayın. Bunun için duş sırasında mutlaka saç kremi kullanmaya özen gösterin. Saç kremi hem saçlarınızın kopmadan taranmasına hem de yumuşamasına yardımcı olur. Saç bakım yağlarını mutlaka rutininize dahil edin. Saç bakım yağlarını normalde ısı işlemlerinden sonra saçlarımız kuruyken uygularız. Farklı bir kullanım şeklini deneyin. Saçlarınız ıslakken saç bakım yağını saçlarınızın uçlarına uygulayın ve o şekilde kurutun. Saçlarınızın çok daha nemli, yumuşak olduğunu ve daha kolay şekil aldığını göreceksiniz.

Saçlarınızın Tutuşunu Arttırın

Bu da nesi? dediğinizi duyar gibiyiz. Saçların ısı işlemlerinde maşaları, fırçaları ve fönü daha iyi tutması için biraz ‘dokulu’ olmaya ihtiyacı vardır. Gereken dokuyu sağlamak saçlarınızın daha kolay şekil almasını ve şeklini uzun süre korumasını sağlacak. Saçlarınıza doku sağlamak için kuru şampuanlardan faydalanabilirsiniz. 30 cm uzaktan, saç diplerine sıkacağınız kuru şampuanı parmaklarınız yardımı ile iyice dağıtın. Maşanızı veya fönünüzü kuru şampuandan sonra uygulayın. Saçlarınızın daha kolay şekil tuttuğunu göreceksiniz.

Saçlarınızın tutuşunu arttırmanın bir başka yolu ise ‘saç spreyleri’. Saç spreyleri bilindiği gibi saçlara şekil verdikten sonra sıkılarak şeklin korunmasını sağlar. Bu defa farklı bir uygulama yaparak ısı işlemlerinden önce sıkın saç spreyini. Bu şekilde şekil almaya daha müsait, hafif dokulu saç telleri yaratmış olacaksınız. Uygulayacağınız şekillendirme işlemi sonrası tekrar saç spreyi uygulamanıza da gerek kalmamış olacak.